Opolskie ligt precies tussen de bruisende steden Wroclaw en Krakau in. Waarom zou je kiezen tussen die twee Poolse citytrips als je ze ook kunt combineren met een onbekende regio vol verrassingen? Je ontdekt hier bizarre robotkunst, waant je in sprookjeskastelen en proeft lokale wijn. Stap uit de stad en ervaar met reisreporter Tom de landelijke charme Poolse provincie Opolskie.
Futurisme in de robotfabriek
De meest opzienbarende attractie in Opolskie is de Fabryka Robotow ofwel Robotfabriek. Dit moet de hemel op aarde zijn voor fans van de sciencefictionfilms in de categorie Transformers, Star Wars en Terminator. Echt ongelooflijk. Zelf behoor ik niet tot die doelgroep, maar ook ik ben enorm onder de indruk wat de kunstenaar Sebastian Kucharski hier heeft gecreëerd. In een groot gebouw in het plaatsje Moszna staan zijn indrukwekkende kunstwerken. Het zijn geen kopieën van het witte doek al laat hij zich wel sterk inspireren door die films. Zijn robots zijn grotendeels gemaakt van sloopmateriaal van oude auto’s, vooral van de merken Audi en Mercedes. Bij elke tentoongestelde robot staat het gewicht en het aantal werkuren vermeld. Bij de grote exemplaren van bijna 4 meter is dat gemiddeld 600 kilo en 650 uur. Jaarlijks komen nu zo’n 70 duizend fans uit de hele wereld speciaal naar Moszna toe om zijn schepsels met eigen ogen te bewonderen.

Hollywood lonkt
Van beroep is Sebastian Kucharski eigenlijk aannemer in de bouw en vanaf zijn 16e knutselt hij al de ‘neefjes’ van de Transformers in elkaar. Hij is nu 50 en de laatste 13 jaar is zijn ‘hobby’ zijn full time bezigheid. Uit de hele wereld krijgt hij bestellingen. Zijn robots zijn vooral gewild in de VS, Australië en Saoedi-Arabië. Hij laat mij een foto zien van een Belgisch kasteel, waar een metershoog exemplaar van hem bovenop de ommuring staat. Spijtig genoeg herinnert hij zich de naam en de plaats van het kasteel niet meer. De bekende Amerikaanse filmregisseur George Lucas nodigde hem zelfs uit om voor hem te komen werken. ‘Dan moest ik wel naar Californië verhuizen’, zegt hij, ‘daar had ik geen zin in’. Een handicap is ongetwijfeld ook dat hij enkel Pools spreekt. Dat merk ik tijdens deze trip wel meer. Kennis van het Engels is heel dun gezaaid in Opolskie. Dat geldt ook voor het Duits, terwijl deze regio een lange Duitse geschiedenis heeft gekend. Gelukkig hebben wij een goede gids mee, die voor ons vertaalt.

Kasteel van Moszna
In hetzelfde plaatsje bezoeken we ook het gigantische kasteel van Moszna met 365 kamers en 99 torentjes. Oorspronkelijk was het een barok paleis uit de 18e eeuw, maar door brand en verschillende eigenaren is het huidige kasteel nu een hutsepot van stijlen. Ik onthoud vooral neogotisch en neorenaissance. Het is lang in het bezit geweest van een Silezische industriële familie met Duitse wortels die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog hals over kop moest vluchten voor het Rode Leger, dat het interieur van het kasteel volledig leegroofde. Daarna is het, zoals zo vaak gebeurt met lege kastelen, gebruikt door verschillende instellingen om uiteindelijk te eindigen als toeristische attractie.
Een groot park met een vijver en fonteinen omgeeft het kasteel. Het blijkt een favoriete plek te zijn voor het maken van trouwfoto’s. Ik zie 3 koppels die af en toe op elkaar moeten wachten voor het mooiste plaatje, want indrukwekkend is het Kasteel van Moszna absoluut.

Opole aan de Oder
We rijden naar de hoofdstad Opole aan de machtige rivier de Oder. De universiteitsstad Opole staat in Polen vooral bekend om zijn jaarlijkse Poolse songfestival. Verder heb ik een beetje medelijden met de gids die vooral kan vertellen hoe mooi Opole is geweest. ‘De Tweede Wereldoorlog’, zegt ze, ‘en de Russische bezetting daarna hebben veel verwoest. Ik moet het vaak met foto’s doen van historische gebouwen die er ooit waren. We hebben gelukkig nog wel een gezellig marktplein’. Haar eigen familie is ook onderdeel van de treurige geschiedenis vlak na de Tweede Wereldoorlog. ‘Mijn twee grootmoeders zijn afkomstig uit Lviv, nu een stad in Oekraïne maar toen Pools. Zij hebben alles moeten achterlaten, net zoals honderdduizenden anderen. Het is een ware volksverhuizing geweest’.

Opolskiej Bokrijk
Buiten Opole zijn interessante attracties, zoals het openluchtmuseum Opolskiej enigszins vergelijkbaar met ‘ons’ Bokrijk. Met houten woonhuizen, boerderijen, werkplaatsen, molens, een kerk en openbare gebouwen zoals een school en een herberg uit de periode 1850-1950. Ook de interieurs stammen uit die tijd. In elk pand is een enthousiaste vrijwilliger aanwezig die graag over ‘zijn huis’ vertelt.

Marteltuigen spotten in kasteel Niemodlin
Een half uurtje verder rijden bevindt zich Kasteel Niemodlin. Het is gebouwd in de 14e eeuw. Destijds was het de residentie van de hertogen van Opolskie. Vanzelfsprekend hangt aan dit kasteel ook een geschiedenis van verwoestingen, branden en verwaarlozing vast tot een rijke Poolse familie het in 2015 kocht met niet eens de bedoeling om er zelf in te gaan wonen. Wel om het serieus te restaureren. Er zijn al zichtbare vorderingen gemaakt. De voltooiing staat gepland voor 2035. Ondertussen kun je het kasteel al wel bezoeken. De keldergewelven, die bij de koop nog onder water stonden, zijn nu veranderd in sfeervolle museumruimtes met onder andere een angstaanjagende collectie middeleeuwse martelwerktuigen. Je kan er ook antieke meubelen, historische wapens en iconen bewonderen. Dat het kasteel een trekpleister is, blijkt wel uit het feit dat de horeca al dik in orde is. Je kunt op het kasteelterrein prima eten en drinken. De bedoeling is zelfs dat over 3 jaar een gedeelte van het kasteel getransformeerd is in een hotel met een 50-tal kamers.

Opolskie wijn Dom Charbielin
De klimaatverandering heeft ook Polen op de wijnkaart gezet. Het land van bier en wodka is in nog geen 20 jaar tijd zo’n 1000 hectaren wijngaard rijker geworden. Dat is ongeveer evenveel als in België. De grootste wijngaard van Polen, met 42 hectaren, bevindt zich in Opolskie in het dorpje Charbielin. De eerste wijnranken gingen daar in 2020 de grond in. De wijnmaker van Dom Charbielin vertelt mij in het Engels dat het in Polen pas sinds 2008 wettig is toegestaan om op commerciële basis wijn te maken. Zijn productieproces is bijna volledig ecologisch. De opbrengst van Dom Charbielin telt nu 300 duizend flessen, voor 80 procent witte wijn. Die verdwijnt praktisch volledig in Poolse kelen. Met liefde laat hij ons enkele wijnen proeven. Ze krijgen van ons allemaal een ruime voldoende. We eten er stukjes kaas bij van de lokale kaasmaker.
Ga je op citytrip naar Wroclaw of Krakau? Of misschien wel allebei? Dan is de landelijke charme van Opolskie een interessante toevoeging aan je trip.
PRAKTISCHE INFO
Algemeen
Toerisme Polen | Website: polen.travel
Toerisme Opolskie | Website: wvisitopolskie.pl
Bereikbaarheid
Met Ryanair vanuit Charleroi rechtstreeks naar Wroclaw. Vluchtduur 1,5 uur. Website: ryanair.com In Wroclaw kun je een auto huren om Opolskie te ontdekken en eventueel daarna ook door te rijden naar Krakau. Wroclaw-Opole 99 km. Opole-Krakau 200. Krakau-Wroclaw 283 km.
Met de eigen auto vanaf Brussel is het naar Wroclaw 1047 km. Van Brussel naar Krakau 1304 km. Van Brussel naar Opole 1123 km.
Overnachten
Aspen Prime Ski & Bike resort: modern hotel met Spa in een landelijke omgeving bij Podlesie.’s winters kun je er langlaufen (vandaar de naam) op echte sneeuw (geen garantie natuurlijk) en zomers is het een uitvalbasis voor fietstochten | Website: aspenprime.pl
Hotel Szara Willa: in Opole, een populair businesshotel | Website: szarawilla.pl
Hotel Zamkowy Mlyn: in Krakowice, een lokale trekpleister voor de uitgebreide vleesschotels | Website: zamkowymlyn.pl
Bezienswaardigheden
Fabryka Robotow (Robot Fabriek) in Mloszna | Website: fabrykarobotow.pl
Kasteel van Moszna (huisvest ook het hotel Moszna Zamek) | Website: mosznazamek.pl
Kasteel van Niemodlin | Website niemodlinzamek.pl
Openluchtmuseum Opolskiej | Website: muzeumwsiopolskiej.pl
Wijngaard Dom Charbielin | Website: domcharbielin.pl
Er zijn in Opolskie een hele reeks van mogelijkheden voor het maken van fiets- en wandeltochten. Op een korte fietsrit na heeft Reisreporter Tom dat zelf niet echt ervaren. Zijn gids raadde hem aan om bij een volgend bezoek te gaan wandelen in het Opawskie gebergte. Een heuvelachtig, bebost gebied (hoogste top 889 m) waar 128 km bewegwijzerde wandelroutes zijn.
PIN nu en plan later


Schrijf in voor onze nieuwsbrief en ontvang regelmatig een reis- of vakantietip!
Laat een bericht achter