shortski in Livigno

Getest en goedgekeurd: shortski in Livigno

Voor het eerst trekt reisreporter Igor op skivakantie in Italië, meer bepaald voor een shortski in Livigno. In tegenstelling tot de Franse skigebieden is Livigno iets moeilijker bereikbaar per vliegtuig en trein. Omdat hij geen zin heeft in een vermoeiende autorit over de Alpen, besluit ondergetekende met een luxe-skibus naar Livigno te reizen. Achteraf gezien, een uitstekend idee!

Mijn shortski in Livigno boek ik bij Snowtravel, de enige touroperator die per skibus richting Livigno reist. Die bus is een luxe dubbeldekker met slechts 28 passagiers. Iedereen beschikt over vaste zetels (op het benedendek) en een slaapplaats op het bovendek. Daar bevinden zich acht dubbele en twaalf single slaapbedden.

In de vooravond vertrek ik vanuit Gent, waarna de bus via Limburg richting Italië rijdt. In alle eerlijkheid: ik heb al beter geslapen, maar geen kwaad woord over de Dream Class Bus. De volgende ochtend arriveer ik redelijk uitgeslapen in mijn hotel in Livigno, waar een stevig ontbijt me opwacht. Een goede start, want ik wil zo snel mogelijk het bergdorp verkennen.

shortski in Livigno

Liefde op het eerste gezicht

Tijdens mijn ochtendlijke wandeling door het centrum van Livigno raak ik meteen gecharmeerd. De gemoedelijke dorpssfeer – het centrum bestaat uit een lange hoofdstraat – voelt authentiek en kleinschalig aan. Wat meteen opvalt: aan winkels en shops geen gebrek. Ook opmerkelijk: weinig beton in het straatbeeld, geen hoogbouw en veel houten constructies. Zo zie ik het graag.

Pogacar en zijn team bereiden zich al vele jaren op de Tour de France voor in Livigno. Ook Lotte Kopecky plant voorjaar 2025 hier een hoogtestage ter voorbereiding op haar Tour. Ze vinden hier een droomparcours, een fietsvriendelijke vallei die tegen 2000 m hoogte aanschurkt. En dat op een ‘kattensprong’ van de iconische Stelviopas, bekend van vele legendarische ritten in de Ronde van Italië.

Belastingparadijs Livigno

Ik merkte het hierboven al op: aan winkels geen gebrek in Livigno. Dat heeft een reden. Livigno geniet sinds 1840 in Italië, specifiek omwille van zijn afgelegen ligging, een speciaal statuut: namelijk dat van belastingparadijs. Lees: (luxe)goederen zijn er een veel goedkoper wegens vrijgesteld van BTW. Daarom spot je hier meer dan 200 taks free-shops. Zo kocht ik er rum en whisky aan de helft van de prijs. Mijn parfum was dan weer duurder dan in België.

shortski in Livigno

Ook getest en goedgekeurd: fatbiken

Pogacar indachtig, waag ik me even later, met een gids, aan een pittige fatbike fietstocht. Het strak aangelegde parcours is gedeeltelijk uitgetekend in het dal en wordt zowel door langlaufers als door fatbikers gebruikt. Nadat ik eerst wat onwennig uit de startblokken ‘schoot’, bemerk ik dat de dikke sneeuwbanden goed grip houden en is er dus weinig kans op een valpartij. Op het einde van onze rit verleidt de gids ‘de berggeit in mij’, waarbij we finaal de bergflanken aansnijden, op zoek naar wat hoogtemeters. Mijn Strava-account meldt later: 42 km en 550 hoogtemeters. Weliswaar met mechanische ondersteuning. Toch ben ik best trots op mezelf!

shortski in Livigno

Livigno: ideeal skigebied voor families en beginners

De volgende ochtend huur ik skimateriaal en trek de prachtige bergen in. Livigno, gelegen op 1.800 meter hoogte, blijkt een winterse droombestemming voor skiërs en gelijkgestemde zielen. In alle eerlijkheid: aan mij ging er geen topskiër verloren. En dan druk ik me voorzichtig uit. Daarom is Livigno de perfecte skibestemming voor mij. Want dit skioord mikt eerder op families met kinderen en/of sportieve gelegenheidsskiërs dan op de liefhebbers van zwarte pistes.

Dit vertaalt zich in zacht glooiende hellingen, brede pistes en comfortabele afdalingen. Gelegen in een dal, telt Livigno telt 115 km skipistes verdeelt over 2 flanken of skizones. Aan de ene dalzijde ligt Carosello, aan de andere flank heb je Mottolino. Beide skigebieden zijn helaas niet met rechtstreeks met elkaar verbonden. Dat wordt opgelost door gratis shuttlebussen.

In Livigno ‘leeft’ het après-skigebeuren en zijn er vele gezellige buitenterrassen. Altijd leuk om tussen twee afdalingen even te ‘chillen’ in de zon. Of om ’s avonds een stapje in de wereld te zetten. Mijn favoriete bar: Bivio. Je kan er lekker lunchen of dineren. Let op: de cocktails zijn zeer straf, men is niet bepaald zuinig op alcohol!

Wat kan je nog doen tijdens een wintervakantie in Livigno

Een dag later voel ik me geradbraakt, mijn spieren voelen stijf en stram. Die stramheid schud ik even later van mij af tijdens een langlauftocht. Het vlakke parcours is uitgetekend in de vallei tussen de twee bergflanken. Deze keer doe ik geen zotte dingen en beperk ik mijn langlauftocht tot een goed anderhalf uur. Met reden, want in de namiddag staat een sneeuwschoenwandeltocht op het programma.

De toeristische dienst van Livigno organiseert regelmatig gegidste wandeltochten in beperkte groep in de bergen. Mijn sneeuwschoenen – of raquettes – huur ik ter plaatse. Met  gids Luigi rijden we met de bus richting Forcola di Livigno. Een bergpas die Zwitserland met Livigno verbindt. Even later gaan we op in de natuur, omringd door enkel metershoge poedersneeuw. Om ons heen: impressionante bergen, groene bossen, kabbelende bergriviertjes en roofvogels. De tocht duurt ruim drie uur en leidt langs over poedersneeuw, smalle bergpaden en majestueuze bergruggen. Die avond vertoef ik vlug in dromenland.

’s Anderdaags ga ik naar het modern aquapark Aquagranda waar je tegelijk kan chillen en relaxen. Ideaal om mijn ‘voelbare’ spieren te verwennen. Het is de perfecte afsluiter van mijn shortski in Livigno!

Interessant weetje
Livigno is in het voorjaar van 2026 gastheer voor het freestyle skiën en het snowboarden tijdens de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina.

Koos jij al ook een shortski in Livigno?
Dan zijn we benieuwd naar jouw ervaring. Heb je leuke tips of beleefde je een bijzonder moment. Deel het met ons in een opmerking hieronder.

P.S. prachtige foto’s geschoten tijdens je skivakantie in Livigno?
Deel ze op Instagram en tag ons via @reisreporter of gebruik de hashtag #iedereenreisreporter

PRAKTISCHE INFO
Algemeen
Toerisme Livigno | Internet: livigno.eu/en
Toerisme Lombardije | Internet: in-lombardia.it/en
Toerisme Italië | Internet: italia.it/en
Bereikbaarheid
Livigno bevindt zich op 850 km van Brussel. De dichtstbijzijnde luchthavens zijn Milaan en Bergamo, Zurich en Innsbruck.
Shortski in Livigno via Snowtravel | Internet: snowtravel.be

KLIK voor meer vakantietips in Livigno.

📌 PIN nu en plan later

Over deze auteur

Gerelateerde berichten

Laat een bericht achter

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *